Na skroty Home Analizy wytrzymałościowe Analizy przepływów Ekspertyzy Pomiary tensometryczne Midas Serwis 24 Kontakt
PL ENG
Jak zachowa się Twoja konstrukcja? Bądź krok przed wszystkimi! - 2018-04-26

Przy tworzeniu konstrukcji mechanicznych nie ma miejsca na przypadek. Konieczna jest nie tylko wiedza na temat przeznaczenia danego produktu, ale być może przede wszystkim, umiejętność przewidywania, jak produkt ten zachowa się w przyszłości. Nie ma już potrzeby postępowania metodą prób i błędów i sprawdzania wszelkich właściwości i zachowań na gotowym już elemencie. Metody analityczne pozwalają na stwierdzenie tego, co stanie się z daną konstrukcją jeszcze w momencie, gdy jest ona jedynie zamysłem zbudowanym jedynie w komputerze projektanta. Kluczem do sukcesu jest tutaj znajomość odpowiedniej techniki analizowania!

Myśl globalnie, działaj modalnie!

Jednym z kluczowych sposobów do określenia zachowania się konkretnej konstrukcji jest analiza modalnaJest to najlepszy sposób rozpoznania właściwości dynamicznych konstrukcji spawanych, stalowych, czy mostów. To, co stanie się z zaprojektowanym elementem w przyszłości można przewidzieć na kilka sposobów. Możliwa jest praca „teoretyczna” polegająca na uzyskiwaniu wyników obliczeń matematycznych przy wprowadzaniu do działań takich współczynników jak współczynnik tłumienia, przyspieszenie, prędkość czy przemieszczenie. Jest to wygodny i oszczędny pod względem czasu i pieniędzy sposób polegający na zbudowaniu teoretycznego modelu, na który możemy działać w dowolny sposób bez ponoszenia kosztów związanych z pracą na rzeczywistym modelu.

Modelowy projekt, czyli każdy aspekt zachowania się konstrukcji pod kontrolą!

W pewnych warunkach konieczna jest praca na modelu, który musi wyjść poza ekran komputera, by można było wykonać na nim odpowiednie testy. W takim wypadku, analiza modalna dostarcza dwa narzędzia, dzięki którym unikniemy niespodzianek związanych z zachowaniem się konstrukcji mechanicznej. Doskonałą metodą jest tutaj metoda eksploatacyjna. Stosuje się ją poprzez prowadzenie pomiarów w wielu punktach badanego elementu, i wymuszanie na nim działań, któremu zostanie on poddany w przypadku dopuszczenia do użytku i normalnej pracy zgodnej z przeznaczeniem. Dzięki temu, poznamy najbardziej rzeczywiste skutki i następstwa działania na konstrukcję czynników rzeczywistych, co pozwoli na realną ocenę trwałości i przydatności danego urządzenia.

Niezbędne może okazać się również przetestowanie elementu mechanicznego pod kątem czynników innych, niż te wynikające z normalnego użytkowania konstrukcji. Eksperymentalna analiza modalna polega na wprawieniu elementu w ruch wymuszony w celu sprawdzenia, jakie właściwości dynamiczne uzyskuje on np. podczas wymuszonych drgań o określonej częstotliwości. Przy korzystaniu z tej metody, model rzeczywisty jest niezbędny, ponieważ zachowanie układu musi być obserwowalne, to jest konieczna jest możliwość stałego przyglądania się konstrukcji w celu określenia wszelkich niezbędnych charakterystyk, które nie wchodzą w skład czynników wynikających z normalnej eksploatacji. Wymuszenie drgań odbywa się w sposób impulsowy lub harmoniczny zależnie od parametrów, jakie chcemy przetestować.


26668 wydrukowanych stron
4 lata na rynku
10560 wypitych kaw
244 zrealizowanych projektów
12 inżynierów