Aktualności
28 Grudzień 2018

Czym należy kierować się przy wyborze oprogramowania MES?

Mogłoby się wydawać, że w sytuacji, gdy od wielu już lat za pomocą coraz lepszych komputerów korzystać możemy z Metody Elementów Skończonych, wiele z inżynierskich wyzwań stało się łatwych. Tymczasem, rywalizacja rynkowa jest bezwzględna. Cenne są nawet nieznaczne przewagi,pozwalające podnieść efektywność działania przedsiębiorstwa. Wszystkie związane z tym aspekty – zwłaszcza te dotyczące stosowanych w pracy narzędzi – wymagają więc szczególnej uwagi.
Czym należy kierować się przy wyborze oprogramowania MES?

Mogłoby się wydawać, że w sytuacji, gdy od wielu już lat za pomocą coraz mocniejszych komputerów korzystać możemy z Metody Elementów Skończonych, wiele z inżynierskich wyzwań stało się łatwych. Tymczasem, rywalizacja rynkowa jest bezwzględna. Cenne są nawet nieznaczne przewagi,pozwalające podnieść efektywność działania przedsiębiorstwa. Wszystkie związane z tym aspekty – zwłaszcza te dotyczące stosowanych w pracy narzędzi – wymagają więc szczególnej uwagi.

Fachowiec uzyska poprawny wynik

Choć liczba dostępnych na rynku propozycji w zakresie oprogramowania umożliwiającego stosowanie Metody Elementów Skończonych nie jest mała, to większość z nich oparta jest na zaledwie kilku obecnych już od dekad rozwiązaniach. Weryfikacja poprawności działania poszczególnych produktów w oparciu rygorystyczne wymogi klasyfikacyjne daje pewność, że w praktycznym użyciu stosowane są tylko te godne zaufania. Trudno się więc spodziewać, aby różne produkty, przy takim samym, prawidłowym sposobie posługiwania się nimi, dawały odmienne rezultaty jeśli chodzi o wyniki obliczeń. W efekcie, można dojść do wniosku, że to, jakie oprogramowanie zostanie wykorzystane w pracy jest kwestią drugorzędną i wszystko zależy tak naprawdę wyłącznie od kompetencji zasiadającego przed komputerem inżyniera. Czy na pewno? Różnice mogą nie dotyczyć sposobu działania samych programów – bazujących przecież na zbliżonych rozwiązaniach, ale dosłownie całej reszty. A przecież, by pracę danego analityka można było uznać za efektywną i stwarzającą mu szansę konkurowania z innymi, musi on nie tylko uzyskiwać poprawne wyniki, ale przede wszystkim robić to szybko.

Ustal swoje potrzeby

Osobna kwestia to rodzaje zadań, jakie będą stały przed osobą pracującą na danym stanowisku – stosownie do tego warto dobierać dostępne pakiety oprogramowania, aby inwestycja opowiadała istniejącym potrzebom i miała szansę się zwrócić. Nie należy lekceważyć wygody użytkowania, jaką oferują poszczególne propozycje, co oznacza po prostu np. ergonomicznie rozplanowany dostęp do poszczególnych funkcji programu, a także sposoby korzystania z dostępnych w nim narzędzi czy funkcji. Niezbędny do wykonania danej ilości pracy czas może dzięki temu ulec znacznemu skróceniu.

Inną ważną rzeczą jest jakość wsparcia technicznego, niezbędnego przy zmaganiu się z bardziej złożonymi zagadnieniami. Jeśli dany sprzedawca oprogramowania nie dysponuje personelem biegłym w zagadnieniach związanych z jego użytkowaniem, nie będzie w stanie służyć swoim klientom skuteczną pomocą w wystarczającym zakresie.

Zarówno wymienione powyżej, jaki i wiele innych kwestii powoduje, że firma Komes Sp. z o.o. będąca dostawcą m.in. oprogramowania Midas oraz MeshFree jest godnym zaufania partnerem, dzięki któremu analiza MES może być wykonywana w sposób pozwalający na maksymalną efektywność, jaka jest przy tej technologii możliwa.