Aktualności
26 Luty 2021

Misja kosmiczna zakończona sukcesem! KOMES miał w niej swój udział.

Satelita PW-Sat2, 23 lutego 2021 roku po 813 dniach pełnienia misji badawczej na orbicie okołoziemskiej uległa deorbitacji*. Głównym celem misji było wypróbowanie w praktyce systemu utylizacji kosmicznych odpadków na orbicie okołoziemskiej.

Zainstalowany w satelicie system umożliwił wysuniecie specjalnego żagla deorbitacyjnego, dzięki któremu satelita zmieniła trajektorię lotu i uległa spaleniu w atmosferze. Dzięki temu rozwiązaniu trwało to jedynie 2 lata i niespełna 2 miesiące. Podobne obiekty „zalegają” na orbicie statystycznie ponad 15 lat. Przy obecnej ilości wysyłanych satelit na orbitę, bez odpowiednich systemów, wkrótce wysłanie kolejnych misji kosmicznych będzie utrudnione lub wręcz niemożliwe. Przy ogromnych prędkościach rakiety wznoszące satelity będą rozbijały się o kosmiczne śmieci.

Projekt żagla oraz jego praktyczne zastosowanie, jest wielkim sukces naukowców z Politechniki Warszawskiej oraz współpracujących z nimi Zespołów. Jest nam niezmiernie miło, ponieważ jednym z nich był Zespół KOMES pracujący nad wykonaniem części symulacji komputerowych.

*Deorbitacji jest to sprowadzeni z orbity satelity do gęstych warstw atmosfery, gdzie podlega procesowi spalenia. Deorbitację stosuje się w celu ograniczenia kosmicznych śmieci. Od 1957 na orbitę ziemską wprowadzono około 9 tysięcy satelitów, których wiele zderzyło się, rozpadło lub wybuchło. Według szacunków ESA (Europen Space Agency)  na orbicie znajduje się ponad 900 000 szczątków większych niż 1 cm. 

O misji można przeczytać w artykule: LINK