Projekty

Aktualności
24 Sierpień 2022

Obliczeniowa mechanika płynów – analizy CFD

Analiza CFD pozwala na efektywne skrócenie czasu potrzebnego na wdrożenie fizycznego produktu i przyczynia się do znacznych oszczędności, dotyczących procesu wdrożenia.

Wykorzystywanie obliczeń numerycznych korzystnie wpłynęło na rozwój przemysłu i wielu innych dziedzin. Analizy CFD pozwoliły na lepsze i szybsze projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań i produktów, właściwie w każdej branży.

Z tego artykułu dowiesz się:

1.       Czym jest obliczeniowa mechanika płynów?

2.       Zastosowanie analiz CFD

3.       Narzędzia do wykonywania symulacji CFD

Czym jest obliczeniowa mechanika płynów (CFD)?

Obliczeniowa mechanika płynów – Computational fluid dynamics (CFD) pozwala na analizę przepływów cieczy i gazów, za pomocą wykorzystania metod numerycznych.

Dzięki wykorzystaniu analiz CFD można lepiej zrozumieć zjawiska przepływowe, co przyczynia się do skutecznego ulepszania istniejących rozwiązań inżynieryjnych. CFD z powodzeniem wykorzystywana jest również w procesie projektowania nowych produktów.

Dzięki temu firmy wykorzystujące CFD w procesie projektowania mogą szybciej podejmować decyzje o wyborze najlepszego, dostępnego rozwiązania. Dlatego analiza CFD pozwala na efektywne skrócenie czasu potrzebnego na wdrożenie fizycznego produktu i przyczynia się do znacznych oszczędności, dotyczących procesu wdrożenia.

Zastosowanie analiz CFD

Analizy z CFD znajdują zastosowanie w wielu branżach. Między innymi cieszą się dużą popularnością w branży motoryzacyjnej, w której wykorzystanie obliczeń mechaniki płynów pozwala na zwiększenie jakości i bezpieczeństwa produkowanych pojazdów. Jednak branża motoryzacyjna, to tylko jeden z przykładów, które z powodzeniem można mnożyć.

Innym popularnym zastosowaniem analiz CFD jest branża PPOŻ. Dzięki wykorzystaniu obliczeniowej mechaniki płynów można skutecznie zaplanować bezpieczeństwo pożarowe w budynkach. Zarówno na wczesnym etapie projektowania obiektów budowlanych, jak i poprawy istniejących rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa PPOŻ.

Obliczeniowa mechanika płynów, świetnie sprawdzi się również, między innymi w takich przypadkach jak:

- badanie komfortu termicznego w pomieszczeniach,

- sprawdzanie aerodynamiki obiektów oraz pojedynczych elementów,

- sprawdzenie i analizowanie przepływów gazów i cieczy,

- meteorologia, w tym ostrzeganie przed groźnymi zjawiskami meteorologicznymi,

- projektowanie sieci rurociągowych,

- leczenie (medycyna) za pomocą obliczeniowej hemodynamiki, można skutecznie zapobiegać chorobom żylnym

Narzędzia do wykonywania symulacji CFD

Kiedyś wszystkie obliczenia musiały być wykonywane ręcznie i były bardzo czasochłonne. Obecnie obliczenia i symulacje CFD wykonuje się za pomocą specjalistycznych programów komputerowych, takich jak na przykład MidasNFX. Pomimo tego, że nadal jest to dość skomplikowany proces, to wykorzystywanie programów eksperckich znacznie ułatwiło i przyspieszyło analizy CFD.

Należy pamiętać, że ze względu na dużą moc obliczeniową, komputery wykorzystywane do wykonywania analiz CFD muszą posiadać ściśle określone parametry wydajnościowe. 

Podsumowanie

Potrzebujesz wykonać symulację CFD? Komes, to zespół wykwalifikowanych inżynierów, specjalizujących się w symulacjach i analizie CFD. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. Skontaktuj się z nami, klikając tutaj i zapytaj o ofertę dla swojej firmy. Zapraszamy!