Aktualności
26 Kwiecień 2019

Powierzaj analizy projektów specjalistom, a rezultat będzie godny zaufania

Uniknięcie kosztownych i kłopotliwych w skutkach wad tworzonej konstrukcji czy wprowadzanego na rynek wyrobu wymaga zaangażowania w prace projektowe odpowiednich fachowców dysponujących właściwymi narzędziami. Znane od wielu lat metody pozwalają z wielką dokładnością poznać właściwości każdego projektowanego elementu i wyeliminować jego wady zanim przysporzą kłopotów w docelowym zastosowaniu. Wszystko to wymaga jednak dużego doświadczenia i umiejętności.
Powierzaj analizy projektów specjalistom, a rezultat będzie godny zaufania

Wszystkie wady muszą wyjść na jaw

Trudno byłoby sobie wyobrazić dalszy rozwój wielu gałęzi produkcji, gdyby nie metoda elementów skończonych, która w wraz z rozwojem techniki komputerowej stała się w zasadzie ogólnodostępnym narzędziem. Jej podstawy sformułowane przed kilkoma dekadami otworzyły przed konstruktorami najróżniejszych branż ogromne możliwości, pozwalając znacznie przyspieszyć proces powstawania poszczególnych projektów i obniżyć związane z tym koszty. Wybór oprogramowania umożliwiającego jej stosowanie jest dziś nadzwyczaj szeroki i nie trzeba w tym zakresie ponosić szczególnych wydatków by dysponować najzupełniej użytecznym narzędziem zapewniającym odpowiednią dokładność dostarczanych wyników – w końcu wszystkie one analizują zjawiska mechaniczne za pomocą znanych równań matematycznych.

Należy jednak mieć na uwadze, że to nie od samego programu zależy poprawność przeprowadzonej analizy. On jest w stanie jedynie opracować dane, jakie otrzyma od użytkownika, gdzie kwestią szczególnie istotną i nierzadko problematyczną jest obraz badanego obiektu.

Doświadczenie jest bezcenne

Przygotowywaniu geometrii i siatki nierzadko towarzyszy powracający przy okazji każdego bardziej skomplikowanego elementu dylemat. Zawsze chcemy bowiem dążyć do możliwego skrócenia czasu poświęconej na badanie obiektu pracy, do czego zastosowanie tej metody ma w końcu posłużyć, ale także do osiągnięcia maksymalnej precyzji, której brak przecież niweczy cały włożony w to wysiłek.

Ryzyko błędów istnieje także przy przypisywaniu warunków brzegowych, ich uniknięcie może wymagać wykonania dodatkowych testów. Wreszcie, uzyskane wyniki, aby mogły stanowić merytoryczną podstawę do oceny właściwości stworzonego projektu i pozwalać na jego udoskonalenie, muszą zostać właściwie zinterpretowane.

Analizy MES można przeprowadzać sprawnie, a jednocześnie w sposób zapewniający pewność uzyskiwanego wyniku. Wymaga to jednak przede wszystkim szerokiego praktycznego doświadczenia zajmujących się tym osób. Jest to jeden z najważniejszych atutów, jakie wyróżniają Komes sp. z.oo i czynią z nas podmiot zdolny udzielić skutecznego wsparcia w każdym zadaniu.