Projekty

Aktualności
13 Wrzesień 2022

Rodzaje i zastosowanie oprogramowania CAE w praktyce

Na rynku istnieje wiele dostępnych programów CAE. To, które sprawdzi się najlepiej, uzależnione jest od rodzaju i celu wykonywanych obliczeń i tworzonych projektów

Oprogramowanie CAE

Rozwój technologii widoczny jest w każdym miejscu i w każdej branży. Wszelkie nowe technologie powstają po to, aby ułatwiać nam codzienne życie i pracę. Dotyczy on wszystkich branż, w tym również branży inżynieryjnej.

Dzisiaj wiele procesów w pracy inżyniera jest zautomatyzowanych. Pozwala to na szybsze i bardziej dokładne wykonywanie różnego rodzaju pomiarów i projektów. Jednym z narzędzi pozwalających na ułatwienie pracy inżyniera jest oprogramowania CAE.

Z tego artykułu dowiesz się:

1.       Czym jest oprogramowanie CAE?

2.       Zastosowanie oprogramowania CAE

3.       Jakie są rodzaje oprogramowania CAE?

.

Czym jest oprogramowanie CAE?

CAE, czyli computer aided engineering to narzędzia służące do komputerowego wspomagania pracy inżynierów. Za ich pomocą wykonuje się projekty konstrukcji wraz z analizą wytrzymałościową, na przykład w oparciu o metodę elementów skończonych (MES).

Wykorzystywanie oprogramowania CAE daje możliwość weryfikacji zachowania obiektu w rzeczywistości oraz sprawdzenie jego wytrzymałości, pod wpływem różnych czynników, (na przykład drgań lub temperatury) na podstawie obliczeń numerycznych.

Oprogramowanie CAE pomaga w redukcji kosztów i czasu potrzebnego na projektowanie. Jest to możliwe z uwagi na możliwość wyeliminowania potencjalnych problemów na etapie tworzenia projektu. Poza tym, dzięki wykorzystaniu oprogramowania CAE, tworzenie obiektów wymaga mniejszej ilości fizycznych prototypów, niż w przypadku innych metod projektowania.

Dodatkowo produkty zaprojektowane za pomocą oprogramowania CAE są bardziej wydajne i lepsze jakościowo. Taka optymalizacja produktu możliwa jest dzięki ilości danych przetwarzanych podczas projektowania za pomocą CAE.

Wraz z biegiem czasu, a także zwiększoną dostępnością komputerów, powstało wiele firm specjalizujących się w tworzeniu tego typu oprogramowania. Pozwoliło to na rozpowszechnienie metody elementów skończonych i zastosowaniu jej w wielu nowych dziedzinach. Obecnie stosowana jest ona w branży budowlanej, automotive, morskiej, produkcyjnej (zarówno z tworzyw sztucznych czy metali), konstrukcji aparatury chemicznej i procesowej lub w branży biomedycznej. Oczywiście oprócz analizy elementami skończonymi, również powstały i są rozwijane inne metody komplementarne wobec MES, np. metoda objętości skończonych, stosowana w obliczeniowej mechanice płynów (CFD) czy metoda elementów dyskretnych (MED), stosowana do analizy przepływu materiałów sypkich.

Zastosowanie oprogramowania CAE

Oprogramowanie CAE dużą popularność zdobyło między innymi w branży motoryzacyjnej, ponieważ jego wykorzystanie pozwoliło zwiększyć bezpieczeństwo i komfort produkowanych pojazdów.

Jednak wykorzystanie oprogramowania CAE znajduje zastosowanie również w wielu innych branżach. Między innymi w inżynierii mechanicznej i lądowej.

Popularne zastosowanie CAE, to między innymi:

- obliczenia wytrzymałościowe, w tym statyka i dynamika oraz obliczenia naprężeń i odkształceń,

- CFD – komputerowa mechanika płynów, w tym: badanie i poprawa przepływu płynów, sprawdzanie aerodynamiki obiektów (w tym na przykład budynków), czy planowania bezpieczeństwa pożarowego,

- obliczenia termiczne, w tym sprawdzanie komfortu termicznego w pomieszczeniach lub izolacje termiczne,

- obliczenia elektromagnetyczne, jak sprawdzenie przepływu prądu lub jego natężenia.

Rodzaje oprogramowania CAE

Na rynku istnieje wiele dostępnych programów CAE. To, które sprawdzi się najlepiej, uzależnione jest od rodzaju i celu wykonywanych obliczeń i tworzonych projektów. Dlatego zastanawiając się nad tym jakie oprogramowanie CAE wybrać, warto skonsultować się z bezpośrednim dystrybutorem różnych dostępnych wariantów, który pomoże w wyborze najlepiej dopasowanego rozwiązania.

Przykładowe programy CAE:

  •        MidasNFX – program, który pozwala na wykonywanie analizy statycznej w zakresie liniowym i nieliniowym oraz analizy dynamicznej w stanie ustalonym i nieustalonym. Poza tym MidasNFX umożliwia wykonywanie symulacji termicznych, analiz CFD i optymalizację projektowanych produktów.
  •      Midas MeshFree – program stworzony we współpracy firmy Midas IT oraz Samsung Electronics. Pozwala na tworzenie analiz metodą MES bez konieczności uproszczania komponentów i tworzenia siatki.
  •        DEP MeshWorks – Pozwala na szybkie i zautomatyzowane tworzenie siatek 2D i 3D na podstawie danych CAD. Skutecznie sprawdza się w pre i post processingu.
  •        Limit CAE – Za jego pomocą można skutecznie wykonywać analizy zmęczeniowe, zarówno całych konstrukcji, jak i poszczególnych jej elementów.
  •      SDC Verifier – program, który pozwala na znacznie szybszą weryfikację różnorodnych projektów inżynierskich. Skutecznie rozpoznaje wcześniej zdefiniowane typy elementów i pozwala zweryfikować ich zgodność ze ściśle określonymi wymaganiami.
  •      AFT – Pipe flow software – narzędzie wspomagające projektowanie rurociągów i analizowania ich przepływów.

Wykorzystywanie oprogramowania CAE pozwala na skuteczne projektowanie dowolnych elementów i obiektów, znacznie skracając czas ich wdrożenia. Dzięki możliwości wyeliminowania wszelkich nieprawidłowości już na wczesnym etapie projektu, oprogramowanie CAE przyczynia się do znacznego obniżenia kosztów.

Oprogramowanie CAE pomaga wdrożyć produkt od pomysłu, aż do jego ostatecznej, fizycznej wersji.

Które oprogramowanie CAE wybrać?

Tak jak wspomnieliśmy, na rynku istnieje wiele dostępnych programów do obliczeń CAE. To, które sprawdzi się najlepiej zależne jest od indywidualnej sytuacji i rodzaju wykonywanych obliczeń. Firma Komes jest oficjalnym dystrybutorem najlepszych na rynku rozwiązań w tym zakresie. 

Na podstawie naszego doświadczenia chętnie pomożemy w dopasowaniu odpowiedniego programu do indywidualnych potrzeb każdego przedsiębiorstwa. W tym celu zapraszamy do bezpośredniego kontaktu, klikając tutaj