Aktualności
17 Styczeń 2020

Technologia bezprzewodowa rewolucją w dziedzinie monitoringu, pomiaru drgań oraz wibracji w przemyśle!

Drgania i wibracje są nieodłącznym elementem zjawisk zachodzących w fizyce i biologii. Każde oddziaływanie jednego ciała na drugie powoduje odkształcenie i emituje drgania. Udowadniają to podstawy mechaniki klasycznej i bardziej skomplikowane procesy zachodzące w mechanice kwantowej.

Rozwój technologii przemysłowej opartej na elektryczności w XX wieku całkowicie odmienił problematykę wibracji. Stworzenie maszyn i urządzeń elektrycznych przyczyniło się do zwiększenia wpływu drgań mechanicznych na ciało człowieka i jego otoczenie. Biologicznie nasze organizym w procesie ewolucji odpowiednio uodporniały się na wibracje. Przed drganiamii chronią nas m.in. mięśnie (ich budowa pozwala na napinanie i rozluźnianie, co ogranicza drgania dostarczane organizmowi), a także płyn otrzewnowy. Niestety jest to niewystarczające przy długoterminowej pracy z urządzeniami mechanicznymi, (np.: piłą mechaniczną, maszyną do szycia, wiertarką, szlifierką, maszynami górniczymi, maszynami wykorzystywanymi w przetwórstwie, w rolnictwie, budownictwie itd.), które wytwarzają wibracje, przez co ludzkie ciało ulega schorzeniom np.: chorobie wibracyjnej, która może objawiać się miejscowo (w zależności od rodzaju wykonywanego zawodu i narażonej części ciała) lub ogólnoustrojowo. Do najbardziej powszechnych objawów choroby wibracyjnej należą: zwyrodnienie stawów, nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze, zaburzenia czucia, zaburzenia wzroku, zaburzenia akcji serca, choroby układu nerwowego. Często występującym objawem u osób nadmiernie narażonych na wibracje jest bladość palców, odrętwienie rąk oraz ich nadmierna podatność na zimno.

W XXI wieku firmy społecznie odpowiedzialne (CSR – Corporate Social Responsibility) podejmują zdecydowane kroki, aby wykorzystywane przez nie maszyny, pojazdy, narzędzia itp., spełniały określone normy (np.: ISO 10816) tym samym przenosząc w dużym stopniu wibracje z operatora na materiały wibracjo-chłonne. Już na etapie projektowym wykorzystuje się obliczenia numeryczne (MES), aby określić nasilenie i częstotliwość drgań w danej maszynie czy konstrukcji. Jest to metoda bezpieczna i tańsza od budowania i testowania wielu prototypów. Moc obliczeniowa dostępnej technologii  komputerowej pozwala prowadzić analizy wytrzymałościowe, drgań, obciążeń itp., w sposób bardzo dokładny. Przykładem mocy obliczeniowej jest oprogramowanie MIDAS (MIDAS software), którym przeprowadzono kompleksową analizę najwyższego budynku świata – Burj Khalifa czy stadionu narodowego Chin – Orlego Gniazda.

Priorytetem dla firm zmagających się w swojej działalność z nadmiernymi drganiami jest pod względem CSR’owym oraz prawnym, zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom, ludziom znajdującym się w otoczeniu oraz sąsiadującym nieruchomościom. Normy tj.: PN-B-02170, PN-B-02171 określają dopuszczalny zakres oddziaływań na ludzi i budynki. Normy stanowią podstawę roszczenia prawnego w przypadku wystąpienia szkody majątkowej bądź uszczerbku na zdrowiu i życiu osoby poszkodowanej. Niestety często przez niewiedzę, starzejący się sprzęt, zaniedbania dochodzi do wypadków.
Rzetelna kontrola pomiarów drgań maszyn i urządzeń pozwala na uniknięcie grzywny, a w skrajnych przypadkach nawet pozbawienia wolności do lat 5.

Nowoczesne urządzenia monitorujące drgania maszyn pozwalają uniknąć:
a) Kalectwa, choroby lub śmierci ich użytkowników – czujniki na bieżąco monitorują czy normy wibracji są zachowane
b) Kalectwa, choroby lub śmierci osób z otoczenia
c) Zniszczenia infrastruktury firmy  – zbyt duże wibracje mogą powodować uszkodzenia struktury budynku firmy lub budynków sąsiedztwa
d) Wysokich odszkodowań dla poszkodowanych – posiadając czujniki monitorując jesteśmy w stanie udowodnić, że nawet jeśli doszło do zawalenia sąsiedniego budynku, to nie było to spowodowane naszymi zaniedbaniami
e) Opóźnionej reakcji na zagrożenia – nowoczesne urządzenia (np.: BeanAir) natychmiastowo wysyłają sygnał przez GSM do operatora o przekroczeniu norm.

Możemy stwierdzić, że dobrze prosperująca firma produkcyjna, górnicza itp. bez odpowiednich zabezpieczeń w postaci monitoringu wibracji naraża się na zagrożenia wewnętrzne i zewnętrze. Wewnętrznie – zagraża własnym pracownikom i majątkowi firmy. Zewnętrznie - naraża się na odszkodowania dla sąsiedztwa. Warto zachować ciągłość w procesie monitorowania maszyn i urządzeń ponieważ porpawne wyniki chronią przed pozwami sądowymi i próbami wyłudzeń. 

Montaż tradycyjnych czujników i urządzeń pomiarowych jest uciążliwy dla operatora urządzenia - niepraktyczne jest okablowanie, które łatwo uszkodzić. Dzięki zastosowaniu technologii bezprzewodowej firmy BeanAir i BartecSyscom (oficjalnym polskim dystrybutorem jest firma KOMES), problem ten przestaje być zauważalny! Bezprzewodowe czujniki, które stosujemy działają do pół roku bez ponownego ładowania.

 

SYSCOM ROCK
Jest kompaktowym autonimicznym urządzeniem do monitorowania drgań, dzięki czemu może pracować bezprzewodowo. Urządzenie łączy innowacyjne oraz tradycyjne technologie, wykorzystując komponenty o ultra niskiej mocy. Jest to rozwiązanie kompletne, które dostarczane jest z oprogramowaniem Syscom Cloud Software (SCS). SYSCOM ROCK jest łatwy w użyciu i pozwala na szybki zwrot z inwestycji.

Podstawowe cechy:
• Kompleksowe rozwiązanie do monitorowania drgań, zgodne z wieloma standardami na całym świecie
• Szybka i prosta instalacja
• Ciągłe monitorowanie ze zdalną parametryzacją za pomocą oprogramowania Syscom Cloud Software (SCS)
• Wbudowany modem 4G LTE

 

WILOW® - nowej generacji niezawodne czujniki WIFI o bardzo niskim poborze mocy
BeanDevice® 2,4 GHz to bezprzewodowe czujniki zapewniające transmisję bezprzewodową w czasie rzeczywistym oraz rejestrację danych o dużej pojemności przy niskiej mocy. BeanDevice® 2,4 GHz mogą być używane zarówno do pomiarów dynamicznych, jak i statycznych.
Do budowy systemów pomiarowych i zarządzania czujnikami służą bramki dostępu BeanGateway® 2,4 GHz - są to koordynatory kontrolujące bezpieczny dostęp do czujników z wykorzystaniem bezpiecznych procedur.

Bezprzewodowe czujniki mierzące drgania i wibracje w przemyśle są optymalnym rozwiązaniem dla wszystkich firm, które cenią sobie bezpieczeństwo, ekologię oraz są społecznie odpowiedzialne.
Firma KOMES zapewnia pełną obsługę związaną z pomiarami i monitoringiem urządzeń. Jeśli są Państwo zainteresowani naszymi usługami zapraszamy do kontakt.

E:biuro@komes.pl T: +48 71 305 07 58