Aktualności
16 Lipiec 2019

Wnikliwe zbadanie elementu bądź całej konstrukcji to warunek pomyślnej eksploatacji

Od momentu rewolucji przemysłowej, gdy nabyliśmy zdolność projektowania i wytwarzania w coraz większej liczbie rozmaitych maszyn, nieustannie rosną nasze możliwości, ale także i potrzeby
Wnikliwe zbadanie elementu bądź całej konstrukcji to warunek pomyślnej eksploatacji

Wykryj problem zanim jego dotkliwość stanie się oczywista

W niejednej konstrukcji, gdzie pracują np. elementy wibrujące możemy niekiedy zauważyć, że żyją one własnym życiem, ruszając się także w sposób niekoniecznie oczekiwany przez konstruktora czy użytkownika. Ich wibrowanie może mieć rozmaite skutki. Często zauważalnym jest hałas, w dłuższej perspektywie dołączy do niego przyspieszone zużycie albo samego elementu, albo jeszcze szeregu innych z nim współpracujących, a nieprojektowanych do tego, by stawiały czoła akurat takim siłom.

Częstą przyczyną takich kłopotów jest powstanie rezonansu, czyli wzbudzenie drgań własnych elementu w rezultacie oddziaływania zmiennych sił i częstotliwości. Nierzadko ma to miejsce jedynie przy określonej prędkości. Aby problem ten wyeliminować, trzeba dobrze poznać własności dynamiczne takiej części – do tego właśnie niezbędna jest analiza modalna.

Wykonanie pomiarów charakterystyki dynamicznej wymaga pobudzenia jej do drgań w ściśle kontrolowany sposób poprzez oddziaływanie określonej siły i pomiaru odpowiedzi elementu, do czego wykorzystywane są tzw. młotki modalne i wzbudniki, a także akcelerometry. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu zebrane dane można następnie właściwie zinterpretować i określić interesujące nas parametry. Stosując tą metodę bada się wiele wyrobów niezbędnych w codziennym życiu, takich jak np. tarcze czy bębny hamulcowe. Możliwe jest jednak także przeprowadzenie badania eksploatacyjnego i wykorzystanie drgań towarzyszących pracy elementu.


Skala obiektu nie ma znaczenia. Potrzeba tylko fachowców

Niszcząca siła nieokiełznanych drgań może doprowadzić do destrukcji nawet bardzo okazałych konstrukcji, nie wyłączając np. mostów czy budynków. Trudno sobie jednak wyobrazić przeprowadzenie badania w ten sam sposób. I na to jednak doświadczeni fachowcy znajdują odpowiedź, odkrywając charakterystykę dynamiczną na podstawie możliwych do zmierzenia właściwości. W rezultacie są w stanie wskazać odpowiednie dla danego przypadku działania, dzięki którym użytkowanie obiektu stanie się wolne od ryzyka – czy będzie to jego usztywnienie, czy też zastosowanie elementów izolujących, bądź też np. zwiększenie masy.

Współczesne narzędzia badawcze, pozwalając na odkrycie słabych stron rozmaitych elementów i budowli, umożliwiają nam ustrzeżenie się niezliczonych, niekiedy groźnych problemów – wystarczy po nie sięgać i korzystać z fachowego wsparcia w każdym procesie konstrukcyjnym, w którym może być to niezbędne. Doświadczony zespół firmy Komes znajduje rozwiązania na każdą potrzebę w tym zakresie. Zapraszamy do współpracy.