Aktualności
13 Listopad 2019

Wnikliwie zbadać warto projekt niemal każdego wyrobu. Z nami będzie to proste

Nie ma już znaczenia, czy zamierzamy zbudować okazały obiekt inżynierski, czy też np. wprowadzić na rynek przedmiot codziennego użytku

Wnikliwie zbadać warto projekt niemal każdego wyrobu. Z nami będzie to proste

Nie ma już znaczenia, czy zamierzamy zbudować okazały obiekt inżynierski, czy też np. wprowadzić na rynek przedmiot codziennego użytku – zawsze istotnym będzie takie zaprojektowanie jego konstrukcji, by spełniała ona oczekiwane wymogi wytrzymałościowe, a jednocześnie charakteryzowała się minimalną złożonością i materiałochłonnością. Dziś dużo łatwiej możemy sprawić była ona pod tym względem wprost doskonała.

To, co dawniej mogło być marzeniem inżynierów, dziś jest codziennością

Nikomu nie trzeba tłumaczyć jak ważne jest to, by odpowiednią do czekających ją zadań eksploatacyjnych wytrzymałością charakteryzowała się np. konstrukcja mostu. Nie bez przyczyny od wielu dekad każdy z nich jest rezultatem długich godzin spędzonych na projektowaniu i obliczeniach. Ale czyż ważnym nie jest także to, by zdolna do sprostania czekającym ją obciążeniom była np. okazała zabawka dla dzieci? Tutaj pracy projektantów również towarzyszyć będzie wiele trudu i dylematów. Jednym ograniczeniem są właściwości tworzywa, którego nie można dobierać w sposób dowolny ze względu inne pożądane cechy (zwłaszcza brak szkodliwych związków). Z drugiej jednak strony jego ilość, jaka ma być niezbędna do wytworzenia każdego elementu, musi być jak najniższa. Pozwoli to na obniżenie wagi, a także kosztów, zauważalne szczególnie przy masowej produkcji. Jednocześnie trzeba to wszystko utrzymać w atrakcyjnej wizualnie formie. Jak z tego wybrnąć nie poświęcając ogromu czasu i pieniędzy na przygotowywanie kolejnych próbnych form i badania?

Te zupełnie skrajne przykłady ilustrują nam fakt, że analizy MES to rewolucja obejmująca niezliczone wręcz dziedziny naszego życia. Możliwość poddania wyrobu ciężkim próbom jeszcze zanim zaistnieje on w rzeczywistości to oszczędność, o jakiej dawniej można było jedynie marzyć. Wymaga to jednak odpowiednich kompetencji.

Nawet najlepsze narzędzia wymagają kompetentnych użytkowników

Choć teoretyczne podstawy analizy MES zostały sformułowane dużo wcześniej, to szerokie jej zastosowanie stało się możliwe dopiero wówczas, gdy upowszechniły się zdolne sprostać odpowiednim wymaganiom komputery. Dziś jest to jedno z podstawowych narzędzi inżynierów pracujących w najrozmaitszych dziedzinach, którzy do dyspozycji mają wiele propozycji w zakresie oprogramowania. Sposób działania większości z nich jest ten sam, co nie oznacza, że ich wybór nie ma znaczenia – z reguły bardziej jednak w zakresie ergonomii, a co za tym idzie wydajności pracy, niż poprawności wyników. Wyróżniające się pod tym względem narzędzia także oferuje nasza firma.

Kluczowe jest doświadczenie i umiejętności wykorzystującego tą metodę konstruktora. M.in. od tego, jak dokładnie przygotowana zostanie siatka, zależeć będzie poprawność uzyskanych wyników. Zlecenie tego zadania fachowcom, zdolnym zrealizować je prawidłowo i w krótkim czasie jest więc najlepszym rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorstwa niedysponującego dostatecznie rozwiniętym własnym ośrodkiem badawczo-rozwojowym. Wieloletnie doświadczenie zespołu firmy Komes stanowi najlepszą gwarancję, że każde badanie wykonane zostanie prawidłowo. Zapraszamy do współpracy.