Wykonywanie skanów i modeli 3D znajduje zastosowanie w wielu branżach. Ważne jest zaznaczenie, że skanowanie 3D daje możliwość otrzymania modelu w formacie CAD, co jest szczególnie istotne w procesie projektowania nowych elementów i odtworzenia dokumentacji technicznej obiektów.
Spis treści
Proces skanowania 3D daje wiele możliwości i znajduje wiele zastosowań. Nie tylko w dziedzinie szeroko pojętego przemysłu, ale również na przykład w budownictwie, branży medycznej lub geodezji.
Wyróżniamy różne modele skanerów 3D. To, który skaner 3D będzie dla nas najbardziej odpowiedni, uzależnione jest od celu w jakim wykonuje się skan.
W tym artykule dowiesz się:
Dzięki technologii skanowania 3D możemy otrzymać wirtualny model 3D każdego, wybranego obiektu.
Skanowanie 3D to proces, w którym za pomocą wiązki światła strukturalnego lub lasera jest przechwytywana geometria wybranego obiektu, a następnie odtwarzana cyfrowo w specjalnym programie komputerowym. Dzięki temu uzyskujemy cyfrowy obraz 3D, który umożliwia tworzenie dowolnych modyfikacji obiektu na komputerze.
Proces ten pozwala na znaczące skrócenie czasu potrzebnego na projektowanie modeli.
Należy mieć jednak na uwadze, że geometria obiektów uzyskana za pomocą skanerów 3D nie jest idealna. W zależności od różnych czynników, w tym rodzaju użytego skanera lub na przykład natężenia światła, skanowane obiekty mogą wyjść częściowo lub całkowicie zniekształcone lub zdeformowane. Krótko mówiąc – dokładność odwzorowania danego obiektu, zależy od możliwości dotarcia światła lasera do poszczególnych skanowanych elementów.
W związku z tym, niektóre powstałe zniekształcenia lub deformacje należy ręcznie usunąć za pomocą dedykowanego programu komputerowego. Dlatego uzyskany skan, jest tylko wzorem geometrycznym obiektu, na podstawie którego tworzy się dopiero ostateczne modele 3D.
Podsumowując – wszelkiego rodzaju skanery 3D, to urządzenia wspomagające i ułatwiające projektowanie. Jednak ostateczny model należy wykonać na podstawie uzyskanego skanu w dedykowanym, specjalistycznym oprogramowaniu.
Działanie skanera zależy od jego rodzaju i przeznaczenia. W podstawowym podziale wyróżniamy dwa rodzaje skanerów 3D, w tym:
– skanery 3D wykorzystujące technologię laserową,
– skanery 3D wykorzystujące technologię światła strukturalnego.
Oba rodzaje możemy dodatkowo podzielić na skanery ręczne oraz skanery stacjonarne. Dopiero na tej podstawie możemy omówić działanie poszczególnych skanerów 3D.
Skanery stacjonarne wykorzystuje się do wykonywania skanów małych obiektów. Natomiast skanery ręczne wykorzystywane są do tworzenia cyfrowej geometrii większych obiektów, takich jak na przykład samochody lub budynki.
Laserowe skanery 3D wykorzystują czerwoną lub niebieską wiązkę lasera. Osoba wykonująca skan kieruje laser w kierunku skanowanego obiektu. Na tej podstawie laser odczytuje załamanie promieni i ich odległość od obiektu. Następnie, na tej podstawie otrzymywany jest model skanowanego obiektu.
Wykorzystanie laserowych skanerów 3D pozwala na skanowanie nawet bardzo dużych obiektów. Dodatkowo dzięki laserowej wersji skanera 3D możliwe jest uzyskanie precyzyjnych skanów o wysokiej rozdzielczości. Poza tym laserowy skaner daje możliwość wykonywania skanowania 3D nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.
Zasada działania skanera wykorzystującego technologię światła strukturalnego polega na emitowaniu światła strukturalnego, którego wiązki padają na mierzony obiekt i zmieniają swoje położenie. Przerwy pomiędzy liniami światła rejestrowane są przez zamontowane kamery. Na tej podstawie powstaje model 3D.
Ten rodzaj skanera 3D cechuje się przede wszystkim szybszym procesem skanowania i daje możliwość skanowania ludzi. Jednak posiada on niższą precyzję niż skaner laserowy, a dodatkowo ma dużą wrażliwość na panujące warunki oświetleniowe.
Tak naprawdę możemy zeskanować dowolny obiekt, należy jednak zwrócić uwagę na odpowiednie dobranie rodzaju skanera 3D. Na przykład skanowanie dużych obiektów, takich jak budynki wymaga użycia specjalnego skanera laserowego dalekiego zasięgu.
Wykonywanie skanów i modeli 3D znajduje zastosowanie w wielu branżach. Ważne jest zaznaczenie, że skanowanie 3D daje możliwość otrzymania modelu w formacie CAD, co jest szczególnie istotne w procesie projektowania nowych elementów i odtworzenia dokumentacji technicznej obiektów.
Przykładowe branże, w których wykorzystuje się skanowanie 3D, to:
– przemysł i technologia,
– budownictwo,
– inżynieria lądowa,
– inżynieria odwrotna,
– archeologia,
– kryminologia,
– medycyna,
– rozrywka,
– projektowanie
Technologia skanowania 3D to dziedzina, która daje wiele możliwości i cały czas się rozwija. Dzięki niej można zaoszczędzić wiele czasu potrzebnego na projektowanie, a to oznacza również znaczną oszczędność pieniędzy. Z uwagi na ten fakt, wykonywanie skanów 3D staje się coraz bardziej popularne.
Komes specjalizuje się w wykonywaniu skanowania 3D za pomocą technologii skanu laserowego. Posiadamy wieloletnie doświadczenie i wysokiej klasy, niezawodny sprzęt do wykonywania nawet najbardziej skomplikowanych zleceń.
1 Comment
[…] Skanowanie 3D – cel i zasada działania […]