Obliczenia wytrzymałościowe są procesem oceny pozwalającym stwierdzić czy dany element konstrukcyjny lub konstrukcja ulegnie uszkodzeniu pod działaniem jednego lub więcej obciążeń dla wybranej konfiguracji geometrii, materiału i czynników środowiskowych.
Obliczenia wytrzymałościowe wykonuje się pod kątem weryfikacji następujących kryteriów oceny pracy:
Spis treści
Weryfikacja kryteriów nośności obejmuje ocenę sposobu zniszczenia konstrukcji lub jej elementów w przypadku przekroczenia dopuszczalnych naprężeń granicznych materiału. Kryteria te obejmują zniszczenie materiału, utratę stateczności, zmęczenie materiału i pełzanie.
Weryfikacja kryteriów nośności może obejmować następujące (lecz nie tylko) weryfikacje sposobu zniszczenia konstrukcji lub jej elementu:
Zniszczenie na skutek wyczerpania nośności materiału, przeważnie jest ono utożsamiane z nośnością przekroju elementu konstrukcyjnego, definiowaną przez dopuszczalne naprężenia graniczne materiału (naprężenia plastyczne lub wytrzymałość materiału)
Forma zniszczenia polegająca na nagłym i nieproporcjonalnym przyroście odkształceń konstrukcji lub jej elementu wynikającym z oddziaływań ściskających. Zależnie od geometrii elementu oraz jego sztywności (smukłość) może ona wystąpić pod obciążeniem znacznie mniejszym od obciążenia odpowiadającego zniszczeniu materiału.
Powstanie i propagacja pęknięć w elemencie konstrukcyjnym na skutek działania okresowo zmiennych obciążeń. Istotne jest to, że obciążenie wielokrotnie mniejsze od odpowiadającego zniszczeniu materiału, lecz działające z wystarczająco dużą ilością powtórzeń w trakcie użytkowania konstrukcji, może doprowadzić do tego typu zniszczenia.
Powolna zmiana kształtu ciała będąca skutkiem działania stałych, długotrwałych obciążeń. Pełzanie występuje dla obciążeń mniejszych niż te, odpowiadające zniszczeniu materiału. Może doprowadzić do zniszczenia na skutek osiągnięcia granicznych odkształceń materiału.
Kryteria użytkowalności dotyczą funkcjonalności konstrukcji oraz wygody i bezpieczeństwa użytkowników. Weryfikacja tych kryteriów obejmuje ocenę ugięć, drgań i uszkodzeń, które mogą wpłynąć na wygląd, trwałość lub funkcjonowanie konstrukcji.
Kryteria użytkowalności dotyczą:
Weryfikacja kryteriów użytkowalności związana jest z:
Weryfikację odpowiednich kryteriów pracy konstrukcji przeważnie (lecz niekoniecznie) przeprowadza się w oparciu o odpowiednie normy i standardy. Zawierają one wskazówki i wytyczne dotyczące wyznaczania i dobierania takich wielkości, jak:
Być może zainteresuje Cię też:
Analiza spektrum odpowiedzi modalnej, a wymuszenia bezpośrednie konstrukcji
Zastosowanie obliczeń wytrzymałościowych w analizie wytrzymałości materiałów i konstrukcji
Obliczenia wytrzymałościowe można wykonać na dwa sposoby:
Analitycznie (ręcznie).
Dla prostych konstrukcji jest zdecydowanie szybsze, lecz może prowadzić do uzyskania bardziej konserwatywnych wyników, a dla bardziej skomplikowanych konstrukcji staje się zbyt czasochłonne lub czasami wręcz niemożliwe.
Za pomocą programów wykorzystujących Metodę Elementów Skończonych (MES).
Pozwalają na weryfikację bardzo skomplikowanych konstrukcji z możliwością uwzględnienia nieliniowych charakterystyk materiałów oraz zaimplementowanymi automatycznymi generatorami obciążeń oraz kombinacji obciążeń.
Obliczenia wytrzymałościowe są kluczową częścią każdego projektu inżynieryjnego i budowlanego. Służą do analizy, projektowania i konstruowania konstrukcji i urządzeń dla różnych gałęzi przemysłu. Z powodzeniem są wykorzystywane w takich dziedzinach jak energetyka, inżynieria lądowa i wodna, inżynieria budowlana, czy motoryzacja.
Wykonywanie obliczeń i analiz wytrzymałościowych pozwala inżynierom właściwie ocenić wytrzymałość konstrukcji, zidentyfikować potencjalne słabe punkty i opracować rozwiązania, które zapewnią jej bezpieczeństwo i wieloletnią trwałość.
Są również wykorzystywane w przemyśle do celów szacowania kosztów, aby określić, ile materiału byłoby potrzebne do konkretnego projektu. Pomaga im to zaoszczędzić czas i pieniądze poprzez optymalizację projektów w celu wykorzystania jak najmniejszej ilości materiałów. Ponadto obliczenia wytrzymałościowe pomagają zidentyfikować potencjalne problemy, zanim pojawią się podczas budowy i eksploatacji.